EKONOMISKĀS KLASES DZĪVOKĻI – INVESTĪCIJA NE TIKAI ŠODIENĀ, BET ARĪ NĀKOTNĒ

2019-06-03 09:00:00

Jau kādu brīdi Latvijas nekustamo īpašumu tirgū vērojama veselīga attīstība, ko iespējams novērot dažādos segmentos. Taču vislielākais aktivitātes pieaugums vērojams tieši ekonomiskās klases jauno dzīvokļu projektos. Tur nereti dzīvokļi tiek izpārdoti pirms vēl objekts ir pilnībā pabeigts, tāpēc viedokli par tendencēm šajā nekustamo īpašumu segmentā pauž Oskars Dzirnieks, nekustamo īpašumu attīstītāja KBO valdes loceklis.

Kādas ir būtiskākās tendences nekustamo īpašumu jomā Latvijā?
Vērtējot tendences nekustamā īpašuma tirgū, kopumā jāsaka, ka joprojām ir pieprasījums pēc dzīvokļiem ar kompaktu kvadratūru un racionālu, pārdomātu plānojumu. Pievilcīgākajos projektos dzīvokļi tiek rezervēti jau būvniecības stadijā, taču runāt par nekustamā īpašuma tirgus augstāko punktu nav pamata, jo būvniecības apjomu ziņā neesam tur, kur bijām pirms desmit gadiem. Kaimiņvalstīs attīstības tempi turpina pieaugt. Latvijā tomēr vērojama zināma piesardzība – gan no attīstītāju, gan pircēju puses. Taču domāju, ka nekustamā īpašuma tirgus situācija, ņemot vērā novecojušo dzīvojamo fondu, pati diktēs tālāku tirgus attīstību.

Kāpēc ekonomiskās klases segmenta dzīvokļi Latvijā šobrīd ir vispieprasītākie?
Luksus un ekstras jau sen vairs nav prioritātes, iegādājoties mājokļus. Kāpēc? Jo tas ievērojami sadārdzina dzīvokļu uzturēšanas izmaksas un iedzīvotāji par to nevēlas maksāt. Pirmskrīzes gados celtajās mājās saunas un trenažieru zāles nu ir pārvērstas par noliktavām. Šobrīd iedzīvotāji ir kļuvuši racionālāki savā izvēlē un arvien pietuvojas skandināvu domāšanai – primāri svarīgs pārdomāts un funkcionāls plānojums, kas garantē zemākas uzturēšanas izmaksas. Mājoklim jākalpo cilvēkam, nevis otrādi.

KBO ir jau attīstījis divus projektus – “Imantas Ozoli”, kas kļuva par vispieprasītāko projektu Pārdaugavā, un tagad daudzdzīvokļu ēku projektu “Akācijas”. Kāda tipa dzīvokļi Jūsu projektos šobrīd ir vispieprasītākie?
Vispirktākie dzīvokļi ir platībā no 54 līdz 70 kvadrātmetriem, tā ir optimāla platība ģimenei ar bērniem. Šobrīd ir vērojams sabiedrības briedums par to, kas ir vērtīgs mājoklis. Cilvēki mājokļos vairs nevēlās lielus gaiteņus, nesaprotamas konfigurācijas. Līdz ar to, viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem, apsverot mājokļu iegādi, ir: “Cik šis dzīvoklis man izmaksās katru mēnesi?” Pirmajā mirklī izdevīgāks var šķist dzīvoklis sērijveida mājā, taču, aprēķinot ikmēneša uzturēšanas izmaksas, izdevumi ir pielīdzināmi līdzvērtīgam dzīvoklim jaunajā projektā. Aprēķini rāda, ka sērijveida mājām ir lielāki ikmēneša maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem, jo infrastruktūra ir novecojusi un prasa investīcijas, savukārt, jaunajos projektos izmaksas ir ievērojami zemākas.

Kāda ir tendence dzīvokļu iegādē pirms projekta pabeigšanas?
KBO attīstītajos projektos līdz šim 30%-50% no īpašumiem tiek rezervēti pirms ēku nodošanas ekspluatācijā. Lielākā daļa darījumi ir ar jaunajām ģimenēm, kurām liels atbalsts aizvien ir ALTUM programma.

Kas šodien raksturo nekustamā īpašuma pircēju?
Šobrīd vislielāko interesi par mājokļu iegādi izrāda jaunās ģimenes. Tāpat sapni par savu mājokli nav izsapņojusi arī liela daļa jauno profesionāļu, kuri arī lielākoties interesējas tieši par jaunajiem projektiem. Redzam, ka tūkstošgades paaudzei galvenais dzīves princips ir dzīvot šodien. Šīs paaudzes mājokļa pircējs viegli pieņem lēmumus attiecībā uz mājokļa iegādi, maiņu un kredīta saistībām. Piemēram, kā viena no pamata prasībām, lūkojoties pēc mājokļa, ir dzīvokļi ar “pilnu apdari”, kas sevī iekļauj aprīkotu sanitārtehnisko mezglu, krāsotas sienas, ieklātu grīdas segumu un uzstādītas iekšdurvis. Šādi dzīvokļi tiek izvēlēti, jo nav jāiegulda papildus laiks un naudas līdzekļi īpašuma uzlabošanai.

Ko cilvēki visvairāk novērtē Jūsu attīstītajos mājokļu projektos?
Primāri izvēli ietekmē mājokļa atrašanās vieta. Tā tiek izvēlēta pēc principa, ātra nokļūšana galamērķī un labas atpūtas iespējas. Ne mazāk svarīgs faktors ir laba sabiedriskā transporta infrastruktūra, auto stāvvietas. Tāpat svarīgas ir velo novietnes un atsevišķas telpas to glabāšanai, ko arī piedāvā mūsu attīstītie projekti. Mājas apkārtnē jābūt kādai vietai, kur pastaigāties, pavadīt laiku ar ģimeni. Šo pieprasījumu noteikti ir veicinājusi kopējā veselīgā dzīvesveida kustība visā pasaulē. Turklāt, zaļā un veselīgā dzīvesveida jēdzieni mūsdienās ietver arī rūpes par vidi un savu veselību visdažādākajās formās, tostarp paša mājokļa tehniskajiem un arhitektoniskajiem risinājumiem. Cilvēki daudz vairāk laika, ne tikai brīvdienās, bet arī darba dienās, pavada ārpus mājas, līdz ar to vēlme nepārmaksāt par lieku kvadratūru ir viens no racionāliem argumentiem, lūkojoties pēc mājokļa. Liela nozīme ir arī mājas energoefektivitātes rādītājiem, tādēļ, mēs esam pirmie, kas savos jaunajos projektos izveidojuši gaisa rekuperācijas sistēmas, tās ļauj ietaupīt uz siltuma rēķina un sniedz daudz augstāku dzīves telpas komforta līmeni, nodrošinot sabalansētu gaisa kvalitāti. Šādu sistēmu Latvijā, ekonomiskās klases daudzdzīvokļu mājās visdrīzāk nekur neatradīsiet, taču jaunās paaudzes pircēji to pieprasa, un nekustamo īpašumu attīstītājam ir jāseko līdzi šīm tendencēm, lai piedāvājums apmierinātu pieprasījumu.

Kādas ir KBO realizēto projekti priekšrocības?
Mūsu projektu galvenais mērķis ir radīt mājokli, kas ir ekonomiski izdevīgs tā lietotājam. Cilvēki šodien apzinās, ka izmaksas par dzīvokli sastāda ne tikai ikmēneša kredītmaksājums, bet arī komunālo pakalpojumu izmaksas, kas KBO attīstītajos projektos aukstākajos ziemas mēnešos nepārsniedz 80 eiro vienas guļamistabas dzīvokļos un 120 eiro dzīvokļos ar trīs guļamistabām.

Daudz tiek runāts par nekustamo īpašumu kā investīciju objektu. Vai, Jūsuprāt, dzīvoklis ekonomiskās klases segmenta dzīvokļos var būt izdevīga investīciju iespēja?
Protams, iedzīvotājiem, kuriem šobrīd ir brīvi finanšu līdzekļi, iegādājoties neliela izmēra dzīvokli un to izīrējot, ienesīgums no darījuma svārstās no 7% līdz pat 10%. Tam ne tuvu nestāv, piemēram, banku “īpašie” depozītu piedāvājumi ar 1,5% likmi. Izvērtējot mājokļa potenciālo pieprasījumu, ne tikai šodien, bet arī nākotnē, tas patiesi var būt izdevīgākais investīciju instruments, kas garantēs ienākumus.

Kas jāņem vērā, iegādājoties dzīvokli kā investīciju projektu?
Izvēloties ieguldīt brīvos finanšu līdzekļus nekustamajā īpašumā, vispirms jāsaprot, ko varat atļauties iegādāties? Jāizvērtē, vai nekustamais īpašums šķiet pievilcīgs ne tikai jums, bet arī citiem. Tāpat ir svarīgi izvērtēt apkārt esošo infrastruktūru, lai mājoklis būtu ērti sasniedzams ne tikai ar auto, bet arī sabiedrisko transportu, lai apkārt būtu dažādas brīvā laika pavadīšanas iespējas dažādām vecuma grupām. Ja dzīvokli primāri plānojat pirkt, lai izīrētu, svarīgi saprast, kāda būs jūsu mērķauditorija. Jāatceras, ka nereti 40 kvadrātmetru dzīvokli var izīrēt par tādu pašu summu kā, piemēram, 70 kvadrātmetru dzīvokli, taču ienesīgums no mazāka dzīvokļa ir lielāks, jo tā uzturēšanas izmaksas būs mazākas.

Kontakti

SIA KBO Jaunmoku iela 34, Rīga, Latvija, LV-1046 E-pasts: info@kbo.lv
Nosūti ziņu
Sūtīt
Pieteikums saņemts