Pieprasījumu veido Jaunatne

2019-10-02 09:00:00

Kompānija KBO joprojām ir Rīgas kreisā krasta jauno dzīvokļu būvniecības un tirdzniecības līdere. Pēc dzīvojamo māju kompleksa Imantas Ozoli izpārdošanas KBO 2019.gada vasaras sākumā pabeidza būvēt savu otro projektu Akācijas. Kā sokas tirdzniecība un darbs pieaugošas konkurences apstākļos, žurnāls m2 un portāls varianti.lv vaicā kompānijas KBO tirdzniecības vadītājam Andrim Dzirniekam.

– Dzīvojamais komplekss Akācijas ir otrais projekts, kuru kompānija KBO īsteno Imantas mikrorajonā. Pirmais bija turpat netālu uzbūvētais komplekss Imantas Ozoli. Šī iemesla dēļ varam bezkaislīgi analizēt notiekošos procesus mikrorajona jauno projektu tirgū pēdējo gadu laikā, – sarunas ievirzi iezīmē Andris Dzirnieks. – Sākot projektu Imantas Ozoli, mēs bijām viens no nedaudzajiem apbūvētājiem, kas īstenoja jaunos projektus. Pieprasījums tolaik pārsniedza piedāvājumu. Pirms mājas nodošanas ekspluatācijā, tajā bija rezervēta gandrīz puse dzīvokļu. Šīs vasaras beigās, projektā Imantas Ozoli, kas sastāv no divām deviņstāvu mājām (108 dzīvokļi katrā), iegādei ir palikuši tikai četri dzīvokļi. Šobrīd aktīvi tirgojam dzīvokļus mūsu jaunajā projektā Akācijas.

Šodien Imanta ir viens no populārākajiem galvaspilsētas mikrorajoniem, kuros tiek būvēti jauni mājokļi. Tas netraucē mums būt segmenta līderiem. Projektā Akācijas ir pārdoti 40 % dzīvokļu (projekts pilnībā tika pabeigts un nodots ekspluatācijā 2019.gada vasaras sākumā). Četrās deviņstāvu ēkās ir 216 dzīvokļu. Katrai mājai ir savs balkonu krāsojums. Pieprasījums pēc jauno projektu mājokļiem joprojām pieaug. Esam pārliecināti, ka tuvāko divu gadu laikā projekts Akācijas tiks izpārdots. Atvērto durvju dienu pasākumos ir novērojama liela klientu aktivitāte un ieinteresētība, kā rezultātā notiek 10-15 rezervācijas vai pirkšanas darījumu. Informējam, ka 14.septembrī notiks Atvērto durvju dienu pasākums, ar prieku gaidīsim ciemos.

– Vai klienti jums atklāj, kas viņus motivē iegādāties dzīvokli tieši jaunajā projektā?

– Lielākā daļa pircēju ir jauni cilvēki ar vienu vai diviem bērniem. Viņus neapmierina 30-50 gadus veco sērijveida mājokļu kvalitāte. Cilvēki vēlas dzīvot mūsdienīgos apstākļos. Lielākā daļa mūsu pircēju (75 %), izmanto hipotekāro kredītu mājokļa iegādē. Kredītņēmēji izmanto arī finanšu institūcijas Altum sniegtās iespējas, ko sniedz valsts atbalsta programma ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem. Apkopojot statistikas datus, redzams, ka trīsistabu dzīvokļu pircēju vidējais vecums ir no 25 -27 gadiem , bet četristabu dzīvokļu no 30 līdz 35 gadiem. Izmantojot Altum īstenoto valsts atbalsta programmu, šādiem klientiem ir iespēja iegādāties īpašumu, iemaksājot 7-10 % no izvēlētā dzīvokļa cenas. Praktiski visi pircēji dzīvokļus pērk pašu vajadzībai. Zinu tikai divus gadījumus, kad klienti jauno dzīvokli ir iegādājušies, lai to izīrētu un gūtu ienākumus. Turklāt mūsu dzīvokļu izīrēšana nodrošina labu rentabilitāti. Mēbelēts divistabu dzīvoklis projektā Akācijas tiek izīrēts par 500 eiro mēnesī (bez komunālajiem maksājumiem).

– Kāda ir jūsu tirdzniecības stratēģija? Vai atlikušo dzīvokļu cenas tirgošanas gaitā tiek paaugstinātas?

– Cena mums ir stabila un nemainīga no tirdzniecības uzsākšanas līdz realizācijas beigām. Dzīvokļu cenas atšķiras atkarībā no ēkas stāva. Tirgošanas cenas sākas no 1660 eiro/m² līdz 1800 eiro/m². Jo augstāk atrodas dzīvoklis, jo augstāka ir tā pirkuma cena. Mūsu konkurences priekšrocība: mūsu prasītajā cenā kā bonuss ir iekļautas noliktavu telpas personīgo mantu uzglabāšanai, bet trīsistabu un četristabu dzīvokļiem autostāvvieta. Turklāt mēs esam vienīgais šādas klases projekts Latvijā, kur katrs dzīvoklis ir aprīkots ar individuālu gaisa rekuperācijas sistēmu. Izvērtējot mūsu sniegtās priekšrocības, varam secināt, ka projeks Akācijas ir vispievilcīgākais starp jaunajiem projektiem.

– Vai analizējat, ko Akācijās pērk labāk: lētākos vai dārgākos un attiecīgi augstākos stāvos esošos dzīvokļus?

– Tendence četristabu dzīvokļu pirkšana ir šāda: pērk no augšas uz leju, tas ir, vispirms tiek izpirkti dārgākie dzīvokļi; situācija ar trīsistabu dzīvokļu iegādi ir otrāda – no lejas uz augšu. Ir klienti, kurus principiāli interesē tikai augšējie stāvi – astotais un devītais. Viņi vēlas, lai no logiem būtu redzams panorāmas skats, šie pircēji neapsver iespēju iegādāties dzīvokli otrajā, trešajā vai ceturtajā stāvā. Rudens sākumā vairāk apdzīvotas ir mājas ar zaļiem (Akācijas iela 2d) un ziliem (Jūrmalas gatve 92) balkoniem.

– Visiem dzīvokļiem, izņemot pirmos stāvus, ir balkoni. Redzams, ka praktiski tie visi ir iekārtoti kā atpūtas vieta.

– Tas ir loģiski. Mūsu balkoni ir pilnībā iestikloti, taču vajadzības gadījumā stiklojumu var viegli atvērt, lai izvēdinātu telpu. Uz tiem var brīvi novietot dārza krēslus ar galdiņu, baudīt svaigu gaisu. Tā kā tajos neiekļūst ne sniegs, ne lietus, tad balkonos var pasēdēt jebkurā gadalaikā.

– Vai potenciālajiem klientiem, kas nāk iepazīties ar jūsu projektu, ir finanšu priekšzināšanas?

– Lielākā daļa klientu dzīvokļa meklējumus jaunā projektā sāk pēc konsultēšanās ar banku speciālistiem. Viņi skaidri saprot, kādu cenu līmeni var atļauties. Tiem, kuri nav konsultējušies, gadās, ka pēc tam, kad viņi ir izvēlējušies dzīvokli, banka nepiešķir hipotekāro kredītu. Šobrīd finanšu iestādes rūpīgi apsver savus riskus un izvirza stingrākas prasības kredītņēmējam. Piebilde: arī hipotekāro kredītu procentu likmes ir cēlušās. Pirms pāris gadiem labiem klientiem tās bija 1,8-1,9 gada procenti, 2019.gadā gada procentu likme parasti sākas no 2,2 %.

– 2019.gadā Rīgā un tās apkaimē tiks uzbūvēts divas reizes vairāk jauno dzīvokļu nekā iepriekšējos gados. Kādas domas raisa šāda statistika?

– Uz tirgus situāciju raugāmies absolūti mierīgi. Arī mums ir klienti, kas laiku pa laikam apvaicājas, vai tagad ir izdevīgi pirkt, vai arī labāk pagaidīt? Šādos gadījumos atbildam, ka tad, ja ir vajadzīgs jauns mājoklis, atlikt darījumu nav jēgas. Mūsuprāt, Rīgas jaunajos projektos situācija kardināli nemainīsies. Būvniecības izdevumi tikai pieaug, un tas nozīmē, ka celsies arī cenas. Pieprasījums ir noturīgs. Jaunā paaudze saprot, ka divistabu dzīvoklis sērijveida projektā maksā aptuveni 50 000 eiro. Turklāt ir arī vajadzīgs labs remonts, kas prasa papildu ieguldījumu 10 000-15 000 eiro apmērā. Uzskatu, ka labāk nopirkt mājokli jaunā projektā, kas neprasīs papildu finanses. Jo vairāk tāpēc, ka jaunu un vecu mājokļu cenu starpība bieži vien nepārsniedz 500 eiro/m². Arī bankas kredītu jaunajiem projektiem dod labprātāk un lielākā apmērā. Projektā Akācijas apsaimniekošanas maksa ir 0,6 eiro/m²/mēn. + PVN un 0,05 eiro/m²/mēn. iemaksa uzkrājumu kontā. Pie mums divistabu dzīvokļa apsaimniekošana kopā ar maksu par apkuri ziemas mēnešos izmaksā aptuveni 50 eiro, bet trīsistabu dzīvoklim – 75-80 eiro/mēn. Šāda maksa ir iespējama, jo ēkas ir energoefektīvas un tām ir zemi apkures izdevumi. Mūsdienu tehnoloģijas būtiski atšķiras no agrāk izmantotajām: mūsu mājās ārsienas paneļa biezums ir 39 cm, turklāt tā iekšpusē ir 16 cm biezs akmens vates slānis, kas garantē zemu siltumcaurlaidību. Cilvēki, kas ir nopirkuši dzīvokli KBO projektos, ļoti augstu novērtē šo mūsu izmantoto tehnoloģiju. Pirms gada projekts Imantas Ozoli, Latvijas energoefektīvo māju konkursā ieguva otro vietu. Nākamgad šajā konkursā piedalīsimies ar projektu Akācijas, kur jābūt vēl augstākiem rādītājiem. Uz esošo tirgus situāciju, mēs raugāmies mierīgi un pārliecinoši, paredzot, ka divu gadu laikā pārdosim visus dzīvokļus. Un tad jau būs pienācis laiks nākamajiem projektiem.

Kontakti

SIA KBO Jaunmoku iela 34, Rīga, Latvija, LV-1046 E-pasts: info@kbo.lv
Nosūti ziņu
Sūtīt
Pieteikums saņemts